Test Yourself Challenge

ANation-full

 ALGEBRA NATION TEST YOURSELF! CHALLENGE

 

About the Algebra Nation Test Yourself! Challenge

To help students prepare for the Algebra 1 FSA End-of-Course Exam, we are challenging students to kick it up a notch and participate in the Algebra Nation Test Yourself! Challenge.

The Algebra Nation Test Yourself! Challenge begins on April 6th and concludes at midnight on April 19th.Between April 6th and April 19th, when students score at least an 8 out of 10 on the “Test Yourself!” practice tool at the end of each of the 12 sections featured on Algebra Nation, they will receive one entry in the Algebra Nation Test Yourself! Challenge.

Students can earn up to 12 entries, one for each of the 12 sections on Algebra Nation. Students can try as many times as needed to score at least an 8 out of 10.

Don’t worry – teachers aren’t left out! When students earn an entry, they also earn an entry for their classroom math teacher!

PRIZES *

100 students will win a pizza party for their entire math class.
10 students will win an iPad Mini.
5 teachers will each win a 4-night cruise for two to the beautiful Bahamas ($2,000 value prize).

Students can access Algebra Nation (and begin practicing for the Algebra Nation Test Yourself! Challenge!) by going to AlgebraNation.com.

Students can begin earning entries on April 6, 2015. Challenge ends at midnight on April 19, 2015.

* Rules for winning prizes:

  • Students / teachers will only win 1 prize. For example, a student cannot win both a pizza party and an iPad.
  • Prizes will be awarded at the end of the first week, April 13th, and the end of the second week, April 21st.
  • All students taking the Spring 2014 Florida Algebra 1 End of Course Test are eligible to win.

 

Algebra Nation is proud to announce the winners of the 

2015 Algebra Nation Challenge!

Cruise winners:

Lori Windloss, Cypress Bay High, Broward County Public Schools
Jim Earle, Herbert A. Ammons Middle, Miami Dade County Public Schools
Christina Buck, Indian Trails Middle School, Flagler County Schools
Johanna Focks, Lincoln Abraham Middle School, Alachua County Public Schools
Amanda Fleming, Tomlin Middle School, Hillsborough County Public Schools

iPad winners:

Cassidy B, Bruner Middle School, Okaloosa
Noah G, Coleman Middle School, Hillsborough County Public Schools
Adalina B, Corner Lake Middle School, Orange County Publc Schools
Jackson N, Deerlake Middle, Leon Co School District
Cade D, Delaura Middle School, School Board of Brevard County
Sofia J, Doral Academy High School, Miami Dade County Public Schools
Ethan H, East Lake High School, Pinellas County Schools
Morgan H, Pasco High School, District School Board of Pasco County
Maxintosh D, Plantation High, Broward County Public Schools
Cynthia I, W. R. Thomas Middle, Miami Dade County Public Schools

Week 2 pizza party winners:

Emily W, A. Crawford Mosley High School, Bay District Schools
Jada B, Allapattah Flats K-8, St. Lucie County Public Schools
Abigail P, Apopka High School, Orange County Publc Schools
Alyssa M, Bob Graham Education Ctr, Miami Dade County Public Schools
Mau’juan C, Clewiston High, Hendry County School Board
Jessica C, Coral Glades High, Broward County Public Schools
Michaela B, Davidsen Middle School, Hillsborough County Public Schools
Cali R, Deerlake Middle, Leon Co School District
Santiago P, Doral Academy Of Technology, Miami Dade County Public Schools
Skye’ M, Flagler Palm Coast High School, Flagler County Schools
Emilien M, George Washington Carver, Miami Dade County Public Schools
Collin B, Gulfview Middle School, Collier County Public Schools
Sarah M, Horizon Middle School, Osceola County School District
Madison M, Howard Middle School, Orange County Publc Schools
Siddarth S, Indian Ridge Middle, Broward County Public Schools
Sierra L, Indian Trails Middle School, Flagler County Schools
Michelle M, Indiantown Middle School, Martin County School District
Gokul M, James W. Johnson Middle, Duval County Public Schools
Kiara C, Jorge Mas Canosa Middle, Miami Dade County Public Schools
Dylan D, Jupiter Middle School, School District of Palm Beach County
Grace J, Lafayette High School, Lafayette County School Board
Adrian L, Lake Nona High School, Orange County Publc Schools
Ariana H, Leewood K-8 Center, Miami Dade County Public Schools
Joshua B, Legacy Middle School, Orange County Publc Schools
Esmeralda P, Lehigh Senior High, School District of Lee County
Amelia M, Liberty Middle School, Hillsborough County Public Schools
Victoria B, Markham Middle, Seminole County Public Schools
Kyle C, Meadow Woods Middle School, Orange County Publc Schools
Richard M, Narcoossee Middle School, Osceola County School District
Joshua M, Neptune Middle School, Osceola County School District
Gabrielle S, New Smyrna Beach High, Volusia County Schools
Grace B, Pacetti Bay Middle School, St Johns County School District
Gavin D, Ransom Middle School, Escambia County School District
Nicholas M, River Ridge Middle School, District School Board of Pasco County
Spencer M, Rochelle School Of The Arts, Polk County Schools
Gabriela S, Rockway Middle, Miami Dade County Public Schools
Lucy R, Safety Harbor Middle School, Pinellas County Schools
Robert D, South Creek Middle School, Orange County Publc Schools
Nicole P, South Miami Middle School, Miami Dade County Public Schools
Karsyn H, South Sumter Middle, Sumter Co School District
Anthony R, St. Cloud Middle School, Osceola County School District
Zoe S, Thomas L Sims Middle School, Santa Rosa Co School District
Drew S, Tradewinds Middle School, School District of Palm Beach County
Vanessa A, W. R. Thomas Middle, Miami Dade County Public Schools
Dylan P, Westwood Middle School, Alachua County Public Schools
Dylan I, Windy Hill Middle School, Lake County Schools

Week 1 pizza party winners: 

Francisco T, Boca Raton High, School District of Palm Beach County
Ciara O, Boca Raton Middle, School District of Palm Beach County
Caleb O, Choctawhatchee High, Okaloosa
Cody N, Cocoa Beach Junior/senior High, School Board of Brevard County
Parker K, Columbia High School, Columbia County School District (Florida)
Taylor S, Cypress Bay High, Broward County Public Schools
Emilly D, Discovery Middle School, Orange County Publc Schools
Clara C, Doral Academy Charter Middle, Miami Dade County Public Schools
Jane R, Duncan U. Fletcher Middle, Duval County Public Schools
Olivia K, East Lake High School, Pinellas County Schools
Brianna T, East Ridge Middle School, Lake County Schools
Saile R, Fienberg/fisher K-8 Center, Miami Dade County Public Schools
Lauren W, Fleming Island High School, Clay
Elizabeth M, Glades Middle, Broward County Public Schools
Michael O, Gotha Middle School, Orange County Publc Schools
Rayana W, Graceville High School, Jackson County School District
Victoria H, Green Cove Springs Junior High, Clay
Liliana C, Gulfview Middle School, Collier County Public Schools
Andrew G, Herbert A. Ammons Middle, Miami Dade County Public Schools
Erica R, Hidden Oaks Middle, Martin County School District
Emmanuel C, Howard D. Mcmillan Middle, Miami Dade County Public Schools
Acier R, Imater Prep Academy High, Miami Dade County Public Schools
Parth S, Indian Ridge Middle, Broward County Public Schools
Brooke J, Indian Trails Middle School, Flagler County Schools
Taylor C, Kanapaha Middle School, Alachua County Public Schools
Yonas B, Kirby-smith Middle School, Duval County Public Schools
Sunayana S, Lake Nona Middle School, Orange County Publc Schools
Christina T, Leewood K-8 Center, Miami Dade County Public Schools
James P, Lehigh Acres Middle, School District of Lee County
Christopher C, Lincoln Abraham Middle School, Alachua County Public Schools
Elisabell V, Literacy Leadership Tech Acad, Hillsborough County Public Schools
Addison C, Maitland Middle School, Orange County Publc Schools
Christian P, Markham Woods Middle School, Seminole County Public Schools
Jorge G, Millennium Middle, Broward County Public Schools
Nikhil P, North Naples Middle School, Collier County Public Schools
Manas M, Omni Middle School, School District of Palm Beach County
Colby J, Pine View Middle School, District School Board of Pasco County
Javell H, Plantation High, Broward County Public Schools
Victoria R, Progress Village Middle Sch, Hillsborough County Public Schools
Angel P, Rockway Middle, Miami Dade County Public Schools
Macy W, Safety Harbor Middle School, Pinellas County Schools
Richard L, South Miami Middle School, Miami Dade County Public Schools
Ryan C, Thurgood Marshall Fundamental Middle School, Pinellas County Schools
Mahayla A, Tomlin Middle School, Hillsborough County Public Schools
Samantha C, University High School, Volusia County Schools
Cynthia I, W. R. Thomas Middle, Miami Dade County Public Schools
Bryan N, Wekiva High School, Orange County Publc Schools
Alexandria S, Windy Hill Middle School, Lake County Schools
Jennifer C, Windy Ridge School, Orange County Publc Schools
Ann L, Young Womens Preparatory Acad, Miami Dade County Public Schools